Úvod

Počiatok organizovania Fraštackého putovania za vínom

uvod_putovanie1Cech vinárov Hlohovecka, o. z., bol založený 25. 05. 2006 a zaregistrovaný na príslušnom ministerstve ako dobrovoľné združenie fyzických a právnických subjektov v danej profesii. Už v roku 2006 zorganizoval Fraštacké putovanie za pivom, kde sa zapojilo 16 podnikov za účelom prezentovania nielen piva, ale hlavne kvality podnikov.

Nakoľko však mesto Hlohovec má hlboké korene v pestovaní vínnej révy rozhodli sme sa, že prejdeme na propagáciu vínárstva a zabudnutých tradícii.

V roku 2006 organizujeme 1.ročník Fraštáckej vínnej cesty s účasťou okolo 300 návštevníkov, popularita tohto podujatia sa však dostava na vrchol v roku 2009 pri takmer 1100 putujúcich. Toto číslo je každoročne naplnené, žial z kapacitných dôvodov aj maximálne.

uvod_putovanie2Každý rok pridávame priestory a vinárov, aby mohli dôstojne hájiť svoje určite nie ľahké remeslo. Uvedené podujatie je však zamerané hlavne na už registrovaných výrobcov a v Našom meste chýba hlavne možnosť aj pre tých menších vinárov ukázať čo dokážu vo svojich pivničkách dorobiť a konfrontovať ich s renovanými výrobcami.

Toto je jedným z dôvodov prečo sme prišli z iniciatívou organizovania Fraštackých ochutnávok vín. Je to zahanbujúce pre Nás, že mesto plné vinohradov sa musí pozerať na plné kulturáky pri ochutnávkach ako Pezinok, Modra. Ak napríklad veľmi populárna Tirnavia, alebo Linčiansky džbánok dokážu zabaviť a utužiť také množstva fajšmekrov tak prečo nie Hlohovec?