FOFR – pochod , alebo Fornoseg – Frašták

 

Tak ako rýchlo skončila zima, tak zrazu prišla jar a s ňou aj pravidelný turistický pochod Tepličky – Hlohovec, ináč známy aj pod názvom FOFR.

V sobotu 7.apríla 2018 sa konal v poradí už 15.ročník tohto obľúbeného podujatia. Trasa turistického pochodu vedie z obce Tepličky, Obecný háj, Soroš a končí pri Vieche-penzión Jašter v Hlohovci. Tento chodník je  od septembra minulého roku súčasťou novovybudovaného náučného turistického chodníka Poniklec, ktorý vedie od už spomínanej viechy Jašter cez Soroš, Tepličky, Horné Trhovište a končí v Horných Otrokovciach.

Organizátormi pochodu sú obec Tepličky a Cech vinárov Hlohovecka.

Pekné počasie priviedlo na štart pochodu v Tepličkách doposiaľ rekordný počet účastníkov, pričom organizátori zaregistrovali viac než 420 osôb. Prišli celé rodiny s malými deťmi, organizované skupiny dôchodcov až z Trnavy, pričom mimoriadny autobus, ktorý objednali organizátori neustále privážal do Tepličiek nových a nových turistov. Niektorí z nich sa ani neregistrovali a ihneď po vystúpení z autobusu vyrazili na pochod. Preto bol aj celkový počet účastníkov vyšší, než bol počet zaregistrovaných.

Trasa pochodu viedla s výnimkou malého úseku po lesných cestičkách. Príroda sa práve prebúdzala zo zimného spánku a ponúkala putujúcim turistom pekné zážitky, pričom rodičia mali plné ruky práce vysvetľovať svojim deťom ako sa volá ten či onen kvietok. V lokalite Soroš sme našli ešte kvitnúť hlaváčik jarný a mnoho ďalších jarných kvietkov. Keďže trasa pochodu vedie po už spomínanom náučnom turistickom chodníku Poniklec, mohli sa turisti na informačných tabuliach dozvedieť mnoho informácií o lokalite, ktorou práve prechádzali.

Tento turistický pochod sa stáva čím ďalej tým viac obľúbeným. Je nenáročný, trvá len 1,5 hodiny a tak si ho obľúbili rodiny s malými deťmi. A to je práve ten najväčší prínos tohto podujatia, priviesť do prírody rodiny s deťmi a vytvárať u detí vzťah k prírode a životnému prostrediu.

Tento rok oživila podujatie aj hudobná skupina pod vedením Igora Vladoviča, ktorá prišla zahrať turistom na štart do Tepličiek. Pre veľký úspech hudobnej produkcie sa kapela presunula aj do cieľa vo vieche Jašter a tu pokračovala vo vytváraní dobrej nálady u prítomných. Okrem dobrej hudby čakalo turistov vo vieche Jašter aj občerstvenie v podobe Jašterskej kapustnice, ktorú podával Paľo Tutura. A veru rada na kapustnicu nemala konca, čo však neubralo čakajúcim na dobrej nálade. Ani sme sa nenazdali a akcia skončila. Pri tak veľkom počte účastníkov je treba vysoko oceniť organizátorov, že tak dobre zvládli celé podujatie a umožnili ľuďom stráviť pekný jarný deň v prírode so svojimi rodinami a priateľmi.

Cech vinárov Hlohovecka aj takýmito aktivitami napĺňa svoje ciele, ktorými je budovanie náučných turistických a cykloturistických chodníkov v regióne Hlohovecka, so zámerom umožniť jeho obyvateľom aktívny pobyt a pohyb v prírode.

Autor článku: © apríl 2018 Jozef Kertész

Publikoval: Ing.  Daniel Valkovič