Turisticky pochod FOFR 2020

Obľúbený turistický pochod FOFR opäť nesklamal

S príchodom jari sa každý rok koná množstvo akcií spojených s pohybom o pobytom v prírode. Tento rok však mimoriadna situácia zabránila všetkým týmto aktivitám a mnohé z nich boli bez náhrady zrušené.
Medzi veľmi obľúbené turistické akcie patrí jednoznačne aj turistický pochod Tepličky – Hlohovec (dôverne označovaný FOFR). Pôvodne bola táto akcia naplánovaná v termíne 4.apríl 2020 ale z dôvodov pandémie bola tak ako mnohé iné zrušená. Mnoho známych mi pri osobných stretnutiach doporučovalo , aby sme sa pokúsili túto obľúbenú turistickú akciu presunúť na neskorší termín (samozrejme v prípade priaznivej epidemiologickej situácie).
Tak ako sa situácia na Slovensku začala priaznivo vyvíjať a prísne opatrenia boli postupne uvoľňované, začali sme reálne uvažovať nad termínom konania v poradí už 17. ročníka akcie FOFR 2020. Cech vinárov Hlohovecka v spolupráci s obcou Tepličky rozbehol v júni intenzívnu prípravu tejto akcie s termínom konania 4.júl 2020. Asi si to organizátori ale aj účastníci pochodu zaslúžili, že počasie v sobotu bolo na turistiku priam ideálne. Býva už nepísanou tradíciou, že sa na tomto podujatí pravidelne zúčastňujú celé rodiny s deťmi a bolo tomu tak ak tento rok. Pri registrácii pred obecným úradom v Tepličkách sa ich zišlo viac než 200. K dobrej nálade pri štarte prispela aj trojčlenná hudobná skupina “JZD”. Zahájenie akcie previedol Ing. Jozef Kertész-podpredseda Cechu vinárov Hlohovecka, ktorý privítal účastníkov pochodu a v stručnosti spomenul aktivity tohto občianskeho združenia pri budovaní náučných turistických chodníkov v našom regióne. Patrí sa spomenúť novovybudovaná odbočka v časti Lipiny, ktorá spája náučný turistický chodník Poniklec s prírodnou rezerváciou Sedliská. A to už mnohí netrpezliví turisti postupne vyrážali na trasu vedúcu cez obec Tepličky , Obecný háj , Soroš s cieľom vo Vieche Jašter v Hlohovci. Na Jašter postupne prichádzali turisti v menších skupinkách a na ich prekvapenie ich tu už vítala spomenutá hudobná skupina “JZD“, ktorá im svojou hudbou spríjemnila pobyt v cieli tohto podujatia. V rámci občerstvenia mohli účastníci pochodu ochutnať aj dobré vínko z nášho regiónu, ktoré im ponúkol Paľko Tutura.
Na záver je treba ešte len dodať, že všetci pevne veríme, že sa situácia čoskoro vráti do normálu a budeme sa môcť pravidelne stretávať na takýchto vydarených podujatiach.


Ing. Jozef Kertész
Podpredseda Cechu vinárov Hlohovecka