Frankovka z úbočia plávajúceho do Váhu

frankovka-clanokFrancúzi vyvolali záujem o svoje vína a vinohrady rôznymi historkami. Aj slovenské vinohradnícke hony ich majú, lenže málokto ich pozná.

Príbeh o viničnom úbočí Šomode, trblietajúcom sa vo vodách Váhu pri Hlohovci, rozpráva tamojší vinohradník Richard Soják:

„Šomode datus, Blanare plantatus“, oznámil raz svojim farníkom z kancľa hlohovský dekan Pavol Šiška. Tento muž nebol len signatárom Pittsburskej dohody, ale aj veľkým milovníkom a znalcom vína. Pochádzal z rodiny kopáča vinohradov, ktorý vedel, že kým Šomode rodia, Blanare dávajú iba „planobu“, prekladá latinskú terroirovú šifru o hlohovských viniciach Richard Soják.

V čom je unikátnosť honu Šomode ? Svah otočený k Váhu pokrýva málo úrodná ílovica, pod ktorou sú piesky. Je to hon neuveriteľných kontrastov. Už v polmetrovej hĺbke sa miestami nachádza voda, o čom svedčí trstinový ostrovček v lone vinice. Uprostred leta však pôda vysychá a chlap do puklín ílovitej pôdy poľahky strčí ruku.

Vinica leží v slnečnom kotly otočenom k juhozápadu. Do deviatej večer tu praží slnko. Človek by sa tu uškvaril, zato vinič si voľká, ale napríklad Frankovka modrá, ktorú do terroirového testu zo spoločnosti Víno Matyšák priniesol jej technológ Jaroslav Žák, sa vyznačuje mimoriadnou plnosťou a ovocnosťou, dochuť vína je dlhá a príjemná.

Prečo? Nepochybne je to vec vinárskeho majstrovstva, ale Jaroslav Žák poukazuje na tri výnimočnosti honu Šomode. Predovšetkým pripomenie, že hoci formálne hlohovské vinohrady patria do Malokarpatskej oblasti, v skutočnosti s ňou nič nemajú. Ležia predsa na päte Považského Inovca.

Po druhé, vari nikde inde na Slovensku vinič nemá takú istú budúcnosť ako na tomto hone. Rastie na svahu v plávajúcej ílovito-pieskovej zmesi. To odrádza od výstavby viliek, na rozdiel od malokarpatského Limbachu, ktoré túto obec obrali o jej tisícročnú vinársku minulosť a takmer vyhubili vzácne Silvánske zelené.

A napokon je tu Richard Soják, vinohradnícky mušketier, ktorý zmladením uchoval 45-ročnú výsadbu Frankovky modrej pre súčasníkov. Na hone Šomode sa okrem frankovky rodí aj výnimočné dobrý kabernet, aj burgundské odrody Chardonnay a Rulandské biele.

Šomode sú neobyčajné, nevšedné, mimoriadne. Ešteže má Slovensko ľudí, ktorí vedia, čo je pozlátka a čo skutočná hodnota.